Manufacturer of a wide range of products which include shelter dp 25a mcb, shelter dp mcb 32a, shelter dp mcb 10a, shelter dp mcb 06a, shelter dp mcb 20a and shelter dp mcb 63a.
₹ 312 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 25A |
| Brand | SHELTER ELECTRIC |
| Tripping Curve | C Curve |
| Voltage | 240 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | Double Pole (DP) |
| Certification | IEC 60947-2 |
| Phase | DOUBLE POLE |
| Material | Plastic |
| Rated Current | 25 |
| Breaking Capacity | 10KA |
| switch TYPE | manual |
| Type | C Curve |
| NO OF POLE | DP |
| Rated Voltage | 240V |
| Certificate | IS/IEC60898-1 |
| Frequency | 50 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 312 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 32A |
| No.Of Poles | Double Pole |
| Brand | SHELTER ELECTRIC |
| Rated Current | 32A |
| Tripping Curve | C Curve |
| Rated Voltage | 230V |
| Voltage | 240 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Type | C Curve |
| Switch Type | Manual |
| Degree Of Protection | IP 20 |
| Number of Poles | Double Pole (DP) |
| Phase | 2P |
| Usage/Application | Industrial |
| Classification | Type B, Type C |
| Certification | IS/IEC 60898-1 |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Plastic |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 80 Piece
₹ 312 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 10 a |
| Current Rating | 10A |
| Brand | SHELTER ELECTRIC |
| Tripping Curve | C Curve |
| Voltage | 240 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | Double Pole (DP) |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Material | Plastic |
| Phase | 1P |
| Breaking Capacity | 10KA |
| NO OF POLE | Double pole |
| Usagel/Application | Industrial |
| Swich Type | Manual |
| Rated Votage | 240V |
| Ceatification | IS/IEC 60898-1 |
| Country of Origin | Make in india |
| Frequency | 50HZ |
| Type | C Curve |
| Classificati on | Type B , Type C |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 312 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 6 a |
| Current Rating | 6A |
| Brand | SHELTER ELECTRIC |
| Tripping Curve | C Curve |
| Voltage | 240 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | Double Pole (DP) |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Material | Plastic |
| Phase | 2P |
| Breaking Capacity | 10KA |
| Frequency | 50HZ |
| Swich Type | Manual |
| Country of Origin | Make in india |
| Usagel/Application | Industrial |
| NO OF POLE | Double pole |
| Ceatification | IS/IEC 60898-1 |
| Rated Votage | 240V |
| Classificati on | Type B , Type C |
| Type | C Curve |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 312 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 20A |
| Current Rating | 20A |
| Brand | SHELTER ELECTRIC |
| Tripping Curve | C Curve |
| Voltage | 240 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | Double Pole (DP) |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Material | Plastic |
| Phase | 2P |
| Breaking Capacity | 10KA |
| Classificati on | Type B , Type C |
| Frequency | 50HZ |
| Rated Votage | 240V |
| Ceatification | IS/IEC 60898-1 |
| Type | C Curve |
| NO OF POLE | Double pole |
| Country of Origin | Make in india |
| Swich Type | Manual |
| Usagel/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 448 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 63A |
| Brand | SHELTER ELECTRIC |
| Tripping Curve | C Curve |
| Voltage | 240 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Rated current | 63 A |
| Number of Poles | Double Pole (DP) |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Material | Plastic |
| Phase | 1P |
| Breaking Capacity | 10KA |
| Country of Origin | Make in india |
| Frequency | 50HZ |
| Ceatification | IS/IEC 60898-1 |
| Classificati on | Type B , Type C |
| NO OF POLE | Double pole |
| Rated Votage | 240V |
| Usagel/Application | Industrial |
| Type | C Curve |
| Swich Type | Manual |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 312 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 16A |
| Brand | SHELTER ELECTRIC |
| Tripping Curve | C Curve |
| Voltage | 240 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Rated current | 16 A |
| Number of Poles | Double Pole (DP) |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Material | Plastic |
| Phase | 1P |
| Breaking Capacity | 10KA |
| Type | C Curve |
| Swich Type | Manual |
| Rated Votage | 240V |
| Frequency | 50HZ |
| NO OF POLE | Double pole |
| Country of Origin | Make in india |
| Ceatification | IS/IEC 60898-1 |
| Classificati on | Type B , Type C |
| Usagel/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 449 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 40A |
| Brand | SHELTER ELECTRIC |
| Tripping Curve | C Curve |
| Voltage | 240 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Rated current | 40 A |
| Number of Poles | Double Pole (DP) |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Material | Plastic |
| Phase | 2P |
| Breaking Capacity | 10KA |
| Usagel/Application | Industrial |
| Rated Voltage | 240V |
| Type | C Curve |
| Frequency | 50HZ |
| Classificati on | Type B , Type C |
| Country of Origin | Make in india |
| NO OF POLE | DP |
| Swich Type | Manual |
| Ceatification | IS/IEC 60898-1 |
Minimum order quantity: 200 Piece
Vipul Patel (CEO)
Shelter Electric
1163/2, B-12,D.K., Metro Industrial Estate Near, Chhattral Over Bridge Chhattral, Kalol, Chhatral - 382729, Gandhinagar, Gujarat, India