Pioneers in the industry, we offer shelter tp mcb 25a, shelter tp mcb 06a, shelter tp mcb 20a, shelter tp mcb 32a, shelter tp mcb 63a and tp ac mcb 125a from India.
₹ 462 / Piece Get Latest Price
| Brand | Shelter |
| Current Rating | 25A |
| No.Of Poles | Triple Pole |
| Rated Current | AC TP 25A |
| Tripping Curve | C Curve |
| Rated Voltage | 240 V |
| Voltage | 415 v |
| Mounting Type | SHELTER ELECTRIC |
| Type | C Curve |
| Switch Type | Manual |
| Degree Of Protection | IP 20 |
| Number of Poles | Three Pole (TP) |
| Warranty | 1 Year |
| Model Name/Number | AC103P |
| Phase | three pole |
| Classification | Type C, Type B |
| Usage/Application | Industrial |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Plastic |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 461 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 6 a |
| Current Rating | 6A |
| Brand | SHELTER ELECTRIC |
| Tripping Curve | C Curve |
| Voltage | 415 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | Three Pole (TP) |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Phase | Three Phase |
| Breaking Capacity | 10 ka |
| Material | Plastic |
| No.Of Poles | three pole |
| Type | c curve B curve |
| Rated Votage | 240V |
| Frequency | 50HZ |
| Breaking Capacit | 10KA |
| Ceatification | IS/IEC 60898-1 |
| Swich Type | Manual |
| Usagel/Application | Industrial |
| Country of Origin | Make in india |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 462 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 20A |
| Current Rating | 20A |
| Brand | SHELTER ELECTRIC |
| Tripping Curve | C Curve |
| Voltage | 415 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | Three Pole (TP) |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Phase | Three Phase |
| Breaking Capacity | 10 ka |
| Material | Plastic |
| No.Of Poles | Three Pole |
| Usagel/Application | Industrial |
| Type | C curve, B curve |
| Frequency | 50HZ |
| Breaking Capacit | 10KA |
| CAT No. | AC103P20C |
| Swich Type | Manual |
| Country of Origin | Make in india |
| Ceatification | IS/IEC 60898-1, IEC 60947-2 |
| Rated Votage | 240V |
Minimum order quantity: 36 Piece
₹ 462 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 32A |
| Brand | SHELTER ELCTIRC |
| Tripping Curve | C Curve |
| Voltage | 415 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Rated current | 32 A |
| Number of Poles | Three Pole (TP) |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Phase | Three Phase |
| Breaking Capacity | 10 ka |
| Material | Plastic |
| Breaking Capacit | 10KA |
| Usagel/Application | Industrial |
| Ceatification | IS/IEC 60898-1 |
| Rated Votage | 240V |
| Frequency | 50HZ |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 765 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 63A |
| Brand | SHELTER ELECTIRC |
| Tripping Curve | C Curve |
| Voltage | 415 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Rated current | 63 A |
| Number of Poles | Three Pole (TP) |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Phase | Three Phase |
| Breaking Capacity | 10 ka |
| Material | Plastic |
| Usagel/Application | Industrial |
| No.Of Poles | three pole |
| Swich Type | Manual |
| Rated Votage | 240V |
| Type | c curve B curve |
| Ceatification | IS/IEC 60898-1 |
| Breaking Capacit | 10KA |
| Frequency | 50HZ |
| Country of Origin | Make in india |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 4562 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 125A |
| Number Of Poles | 3 pole |
| Brand | SHELTER ELECTIRC |
| Tripping Curve | C |
| Voltage | 415 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Phase | Three Phase |
| Breaking Capacity | 10 ka |
| Material | Plastic |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 462 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 16A |
| Brand | SHELTER ELECTRIC |
| Tripping Curve | C Curve |
| Voltage | 415 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Rated current | 16 A |
| Number of Poles | Three Pole (TP) |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Phase | Three Phase |
| Breaking Capacity | 10 ka |
| Material | Plastic |
| Frequency | 50HZ |
| Rated Votage | 240V |
| Usagel/Application | Industrial |
| Ceatification | IS/IEC 60898-1 |
| Breaking Capacit | 10KA |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 461 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 10 a |
| Current Rating | 10A |
| Brand | SHELTER ELECTIRC |
| Tripping Curve | C Curve |
| Voltage | 415 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | Three Pole (TP) |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Phase | Three Phase |
| Breaking Capacity | 10 ka |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Make in india |
| Usagel/Application | Industrial |
| Ceatification | IS/IEC 60898-1, IEC 60947-2 |
| CAT No. | AC103P10C |
| Frequency | 50HZ |
| Breaking Capacit | 10KA |
| Swich Type | Manual |
| Type | C curve B curve |
| Rated Votage | 240V |
| No.Of Poles | Three Pole |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 765 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 40A |
| Brand | SHELTER LELCTIRC |
| Tripping Curve | C Curve |
| Voltage | 415 v |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Rated current | 40 A |
| Number of Poles | Three Pole (TP) |
| Certification | IEC 60898-1 |
| Phase | Three Phase |
| Breaking Capacity | 10 ka |
| Material | Plastic |
| Ceatification | IS/IEC 60898-1 |
| Frequency | 50HZ |
| No.Of Poles | three pole |
| Swich Type | Manual |
| Rated Votage | 240V |
| Usagel/Application | Industrial |
| Type | c curve B curve |
| Breaking Capacit | 10KA |
| Country of Origin | Make in india |
Minimum order quantity: 200 Piece
Vipul Patel (CEO)
Shelter Electric
1163/2, B-12,D.K., Metro Industrial Estate Near, Chhattral Over Bridge Chhattral, Kalol, Chhatral - 382729, Gandhinagar, Gujarat, India