Leading Manufacturer of earth leakage circuit breakers and 3 phase earth leakage circuit breaker from Chhatral.
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Sensitivity | 30 mA |
| Pole | 2 Pole |
| Number Of Poles | 2 Pole (1P+N) |
| Rated voltage | 240 V |
| Voltage | 230 V |
| Tripping type | AC |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Brand | Shelter |
| Classification | Type B, Type C |
| Phase | Single Phase |
| Mounting | DIN Rail |
| Curve | C Curve |
| Frequency | 50 -60 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Rated Current | 32 A |
| Ambient Temp. | -50 to +80 Degree Celsius |
| Degree Of Protection | IP 20 |
| Country of Origin | Made in India |
With an objective to fulfill the ever-evolving demands of our clients, we are engaged in offering a wide assortment of ELCB (Earth Leakage Circuit Breaker).
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Pole | 2 Pole |
| Sensitivity | 100mA |
| No. of Poles | Four Pole |
| Voltage | 240V |
| Rated voltage | 240 V |
| Frequency | 50Hz |
| Tripping type | AC |
| Rated Current | 63A |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Shelter |
| Mounting | Din Rail |
| Curve | C Curve |
| Protection Degree | IP20 |
| Standard | IEC 61008 |
| Warranty | 1 Year |
| Fault Current Indicator | Yes |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
With an objective to fulfill the ever-evolving demands of our clients, we are engaged in offering a wide assortment of ELCB (Earth Leakage Circuit Breaker)
Vipul Patel (CEO)
Shelter Electric
1163/2, B-12,D.K., Metro Industrial Estate Near, Chhattral Over Bridge Chhattral, Kalol, Chhatral - 382729, Gandhinagar, Gujarat, India