Our range of products include shelter cjx2-vf contactor 265a and shelter cjx2-vf contactor 115a.
₹ 9252 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 265A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Pole Type | 3 Pole |
| Coil Voltage | 415 V AC |
| Utilization Category | AC-3 |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Current | 265A |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Application | Motor Control |
| Auxiliary Contacts | 1NO+1NC |
| Country Of Origin | India |
| Brand | SHELTER |
| Model Name/Number | CJX2-VF CONTACTOR |
| Number Of Poles | 3 POLE |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 4036 / Piece Get Latest Price
| Rated Current (AC-3) | 115A |
| Coil Voltage | 415 V AC |
| Brand | Shelter |
| Current | 115A |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Electricity Type | AC |
| Usage/Application | Industrial |
| Auxiliary Contacts | 1NO + 1NC |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Frequency | 50/60Hz |
| Model Name/Number | CJX2 - VF |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415V |
| Number Of Poles | 3P |
Minimum order quantity: 100 Piece
Vipul Patel (CEO)
Shelter Electric
1163/2, B-12,D.K., Metro Industrial Estate Near, Chhattral Over Bridge Chhattral, Kalol, Chhatral - 382729, Gandhinagar, Gujarat, India