Pioneers in the industry, we offer shelter type 2 1000v dc spd, shelter type 2 600v dc spd, shelter type 2 ac spd 320 - 1 + npe and shelter type 2 ac spd 320 - 3 + npe from India.
₹ 871 / Piece Get Latest Price
| SPD Type | Type 3 |
| Voltage Rating | 1000 V DC |
| Poles | 3 Pole |
| Max Discharge Imax | 40 kA |
| Mounting | DIN Rail |
| IEC Test Classification | EN 61643-31/IEC61643-31 |
| Response time ta | 25 Na |
| Ambient temperature (operation) | 30 |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three Phase 1000V |
| No. of Pole | Three Pole |
| Highest Voltage Potection | 1000V |
| Brand | Shelter |
| Max Discharge Current | 40KA |
| Nominal Discharge In | 20 kA |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 478 / Piece Get Latest Price
| SPD Type | Type 2 |
| Voltage Rating | 600 V DC |
| Poles | 2 Pole |
| Max Discharge Imax | 40 kA |
| Mounting | DIN Rail |
| IEC Test Classification | EN 61643-31/IEC61643-31 |
| Response time ta | 25 Na |
| Ambient temperature (operation) | 30 |
| Remote Signalling | Changeover Contact |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single Phase 600V |
| No. of Pole | 2P |
| Highest Voltage Potection | 600V |
| Brand | Shelter |
| Max Discharge Current | 40kA |
| Nominal Discharge In | 20 kA |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 467 / Piece Get Latest Price
| Protection Class | Type 2 |
| Rated Voltage | 320 V |
| Maximum Discharge Current (Imax) | 40 kA |
| Number of Poles | 2 Pole (1P+N) |
| Nominal Discharge Current (In) | 20 kA |
| Application | AC Power Line |
| IEC Test Classification | EN 61643-31/IEC61643-31 |
| Response time ta | 25Ns |
| Ambient temperature (operation) | 30 |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Technology | MOV |
| Voltage Protection Level (Up) | <1.5 kV |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shelter |
| Phase | 1 (320V) + NPE (255V) |
| No. of Pole | 2P |
| Highest Voltage Potection | 320 |
| Max Discharge Current | 40kA |
Minimum order quantity: 100 Piece
Shelter Surge Protection Device used for Protection against Surges. We have wide of Product used in Solar like SPD, MCB, Isolator. Shelter we have TUV certified SPD Product. And it compliance with EN 61643-31/IEC61643-31.
₹ 911 / Piece Get Latest Price
| Protection Class | Type 3 |
| Rated Voltage | 320 V |
| Maximum Discharge Current (Imax) | 40 kA |
| IEC Test Classification | EN 61643-31/IEC61643-31 |
| Response time ta | 25 Na |
| Ambient temperature (operation) | 30 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shelter |
| Phase | 3 (320V) + NPE (255V) |
| No. of Pole | Three Pole |
| Highest Voltage Potection | 320V |
| Max Discharge Current | 30kA |
Minimum order quantity: 100 Piece
Vipul Patel (CEO)
Shelter Electric
1163/2, B-12,D.K., Metro Industrial Estate Near, Chhattral Over Bridge Chhattral, Kalol, Chhatral - 382729, Gandhinagar, Gujarat, India