Leading Manufacturer of thermal overload relay lr2 1.6 to 80 from Chhatral.
₹ 360 / Piece Get Latest Price
| Relay Type | Thermal Overload |
| Current Range | 01.6-80A |
| Number of Poles | 3 Pole |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Voltage Type | AC |
| Phase | 3 Phase |
| Reset Type | Manual Reset |
| Auxiliary Contact | 1 NO + 1 NC |
| Rated Frequency | 50-60 Hz |
| Brand | Shelter Electric |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Temperture | -50 to +80 Degree Celsius |
| Degree of protection | IP 55 |
| Packaging Type | Box |
| Model | LR2 |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are successfully meeting the varied requirements of our clients by providing the best quality range of Thermal Overload Relay.
Vipul Patel (CEO)
Shelter Electric
1163/2, B-12,D.K., Metro Industrial Estate Near, Chhattral Over Bridge Chhattral, Kalol, Chhatral - 382729, Gandhinagar, Gujarat, India