Our range of products include shelter dc mcb 32a dp 800v, shelter solar c16 dp 800v dc mcb, shelter solar c40dp 800v dc mcb, shelter solar c63 dp 800v dc mcb, shelter solar c20 dp 800v dc mcb and shelter solar c06 dp 800v dc mcb.
₹ 510 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 32 A |
| Poles | 2 Pole |
| Voltage Rating | 800 V DC |
| Brand | Shelter |
| Rated Voltage | 800V |
| Rated Current | 32A |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Trip Curve | C Curve |
| Usage/Application | Solar Roof Top, Solar Agriculture Pump |
| Model Name/Number | DC102P32C |
| Mounting | DIN Rail |
| Terminal Type | Tunnel Terminal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 510 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 16A |
| Poles | 2 Pole |
| No. of Poles | 2 Pole |
| Voltage Rating | 800 V DC |
| Brand | SHELTER |
| Rated Voltage | 800V |
| Rated Current | 25A |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Range | 25A |
| Trip Curve | C Curve |
| Usage/Application | SOLAR |
| Model Name/Number | DC C25A DP |
| Mounting | DIN Rail |
| Trip Type | C Curve |
| Terminal Type | Tunnel Terminal |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 696 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 40 A |
| Application Area | for Solar |
| Poles | 2 Pole |
| No. of Poles | 2 Pole |
| Voltage Rating | 800 V DC |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Trip Curve | C Curve |
| Mounting | DIN Rail |
| Trip Type | C Curve |
| Terminal Type | Tunnel Terminal |
| Phase | Single Phase |
| Rated Current | 50A |
| DC Voltage | 800V |
Minimum order quantity: 72 Piece
₹ 696 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 63A |
| Application Area | for Solar |
| Poles | 2 Pole |
| No. of Poles | 2 Pole |
| Voltage Rating | 800 V DC |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Trip Curve | C Curve |
| Mounting | DIN Rail |
| Trip Type | C Curve |
| Terminal Type | Tunnel Terminal |
| Phase | Three Phase |
| DC Voltage | 800V |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 510 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 20 A |
| Poles | 2 Pole |
| No. of Poles | 2 Pole |
| Voltage Rating | 800 V DC |
| Brand | SHELTER |
| Rated Voltage | 800V |
| Rated Current | 20A |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Range | 20A |
| Trip Curve | C Curve |
| Usage/Application | SOLAR |
| Model Name/Number | DC C20A DP |
| Mounting | DIN Rail |
| Trip Type | C Curve |
| Terminal Type | Tunnel Terminal |
| Phase | Single Phase |
| Current | 20A |
| DC Voltage | 800V |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 510 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 6 A |
| Application Area | for Solar |
| Poles | 2 Pole |
| No. of Poles | 2 Pole |
| Voltage Rating | 800 V DC |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Mounting | DIN Rail |
| Terminal Type | Tunnel Terminal |
| Rated Voltage | 800V |
| Rated Current | 06A |
| Trip Curve | C Curve |
| Trip Type | B Curve |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 510 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 10A |
| Application Area | for Solar |
| Poles | 2 Pole |
| No. of Poles | 2 Pole |
| Voltage Rating | 800 V DC |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Mounting | DIN Rail |
| Terminal Type | Tunnel Terminal |
| Rated Voltage | 800V |
| Model Name/Number | DC C10A DP |
| Trip Curve | C Curve |
| Trip Type | B Curve |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 1222 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 100A |
| Application Area | for Solar |
| Poles | 2 Pole |
| No. of Poles | 2 Pole |
| Voltage Rating | 800 V DC |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Mounting | DIN Rail |
| Terminal Type | Tunnel Terminal |
| Rated Voltage | 800V |
| Model Name/Number | DC C100A DP |
| Trip Curve | C Curve |
| Trip Type | B Curve |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 510 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 25 A |
| Application Area | for Solar |
| Poles | 2 Pole |
| No. of Poles | 2 Pole |
| Voltage Rating | 800 V DC |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Mounting | DIN Rail |
| Terminal Type | Tunnel Terminal |
| Rated Voltage | 800V |
| Model Name/Number | DC C25A DP |
| Trip Curve | C Curve |
| Trip Type | B Curve |
Minimum order quantity: 200 Piece
Vipul Patel (CEO)
Shelter Electric
1163/2, B-12,D.K., Metro Industrial Estate Near, Chhattral Over Bridge Chhattral, Kalol, Chhatral - 382729, Gandhinagar, Gujarat, India